Kilka podręczników doskonale zaspokaja potrzeby różnych uczniów w szkole. Zazwyczaj nauczyciele podają gotowe informacje za pomocą podręcznika, dzięki któremu można narzucić wiedzę, nie wyobrażają sobie innego podręcznika, który jest zmuszony bardziej aktywizować uczniów.

Jakie są największe różnice między podręcznikami?

Ciekawe podręczniki, doceniane przez światowe organizacje, często nie są bardziej popularne od wielu innych, podobne koncepcyjnie, różnią się jedynie percepcją w zależności od ich twórców. Trzymają się one oryginalnej koncepcji edukacji, poświęconej przekazaniu całej znanej podstawowe wiedzy, tylko publikacja wiedzy, nie do dostosowania, bez odniesienia do wydarzeń mających miejsce w konkretnej społeczności, tu i teraz, bez analizowania różnych źródeł wiedzy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, podręczniki te pokazują jedynie umiejscowienie danych elementów rzeczywistości, bez uwzględnienia różnych kontekstów społecznych i kulturowych.

Jakich podręczników potrzebują nauczyciele i uczniowie?

Z rozmów z nauczycielami wynika, że niestety czekają oni na kolejne podręczniki, w których można znaleźć prawie wszystko. Na przykład najnowsze WSiP podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/wsip), które pozwalają uczniowi na samodzielne budowanie wiedzy o konkretnych przyczynach, gdzie nie zawsze podane są prawie wszystkie dane, ale stawiane są pytania. Takie książki nie cieszą się zwykle dużą popularnością. Ponadto, wymagają one bogatej wiedzy ciągle aktualizowanej przez nauczyciela, a także myśli pochodzących od niego.

Jakie są niektóre z zalet wykorzystania podręcznika na lekcji?

Niektórzy nauczyciele decydują się nie korzystać z podręcznika na zajęciach i pozwalają uczniom rozwijać ich własną, specyficzną wiedzę. Nie można jednak odmówić podręcznikom roli w pomaganiu uczniom w odnalezieniu się w lekcjach domowych. W tym podejściu zapewniają one możliwość korzystania z informacji wykorzystywanych w podręczniku i zwiększają zrozumienie problemów przez uczniów w ramach przedmiotów. Daje to możliwość głębszego zapoznania się z informacjami zawartymi w podręczniku.

Czy wszyscy uczniowie zawsze potrzebują podręczników?

Z rozmów z uczniami zdaje się wynikać, że nie wszyscy uczniowie wymagają podręczników, aby je opanować. Często jednak potrzebują satysfakcji z zastanawiania się nad pytaniami. Być może spodoba im się podręcznik w prostym języku, który uczeń może zrozumieć. Chcą podręczników, które zawsze mogą być jasne, czytelne i kolorowe. Niektórzy uczniowie potrzebują ciekawostek w podręczniku.